sobota, 29 stycznia 2011

Dyniowe gnocchi z kurkami


Dynia ważąca około 1 kg
2 szklanki mąki tortowej
Paczka sera typu parmezan 40g
1 łyżeczka startej gałki muszkatołowej
3 łyżki masła
1 posiekana cebula
200g kurek
1/2 pęczka koperku
Parmezan lub ser typu parmezan do posypania
Sól, pieprz

Nagrzej piekarnik do 200C, przekrój dynię na pół, usuń pestki. Do każdej połówki nalej łyżeczkę wody, przykryj folią aluminiową i piecz około 40 minut. Wystudź, wyjmij miąższ i zrób z niego puree, odłóż 1/4 szklanki puree na bok.
Na blat wysyp mąkę, dodaj po łyżeczce soli i gałki muszkatołowej. dodaj dynię i ser. Zagniec na jednolitą masę, ale nie zbyt długo - nie należy "męczyć" ciasta.
Podzielić na 6 części, zrobić z nich wałek, pokroić na kluski.Jeśli nie gotujemy ich natychmiast, należy przykryć czystą ścierką. Kluski gotujemy w dużym garnku w osolonym wrzątku, około 4 minuty.
Na maśle podsmażamy cebulkę, dodajemy kurki, solimy i pieprzymy, zmniejszamy ogień i przykrywamy - dusimy 5-10 minut. Odkrywamy, dodajemy resztę dyni, mieszamy by nadmiar płynu odparował.
Ugotowane gnocchi podajemy z sosem kurkowym, posypane koperkiem i parmezanem.

Gnocchi


Na cztery porcje:
500g mączystych ziemniaków
1 żółtko
3 łyżki utartego parmezanu
3 łyżki świeżych ziół (bazylia, pietruszka, szczypiorek)
125g mąki - 1 szklanka
Do podania sos (przepis niżej) lu masło.

Ziemniaki można upiec lub ugotować obrane na parze - lepiej upiec, ale nie zawsze mamy na to czas. Osuszyć, ostudzić i utłuc. Przełożyć do dużej miski. Dodać żółtko, parmezan, zioła. Wymieszać i stopniowo dodawać tyle mąki, by powstało kleiste ciasto. Wyrabiać jeszcze 5 minut, dodając mąki jeśli trzeba.
Podzielić ciasto na 4 porcje. Uformować z każdej wałek około 2cm (grubości kciuka) i pokroić na kawałki 3cm. Delikatnie rozwałkować każdy kawałek w owal i ostrożnie zrobić wzorek widelcem - widelec należy zanurzyć w mące by nie przyklejał się.
Gotować gnocchi partiami w dużym garnku z wrzącą osoloną wodą, aż wypłyną na powierzchnię (około 2 minut). Odcedzić i podawać z sosem lub masłem.

Sos:
2 ząbki czosnku
1 posiekana cebula
100g boczku, pokrojonego na skwarki
100g suszonych pomidorów z oliwą
1 puszka pomidorów bez skóry
2 łyżeczki octu balsamicznego
1 łyżeczka brązowego cukru
1 łyżka świeżej bazylii

Rozgrzać oliwę z pomidorów, podsmażyć na niej cebulę i czosnek. Dodać boczek. Po 2-3 minutach dodać pomidory, cukier, ocet - gotować, aż sos zgęstnieje (około 10 minut). Tuż przed podaniem dodać bazylię.

Pierogi leniwe

500g twarogu
3 jaja
150g mąki
Do podania: masło lub śmietana i cukier

Twaróg pokruszyć do miski, dodać mąkę i jaja. Zagnieść ciasto, gdy będzie zbyt lepkie dosypać mąki - nie musi być idealni gładkie, mogą się w nim znajdywać grudki twarogu, ale nie mąki.
Z ciasta uformować cieki wałek około 2cm ( grubości kciuka) - odcinać pod skosem 2-3cm kawałki. Wrzucać do wrzącej osolonej wody. Gotować, aż wypłyną. Podawać ciepłe, z czym się lubi!

czwartek, 20 stycznia 2011

Ekspresowy makaron z pesto

Kolejna potrawa z rodzaju ekspresowych. W tym przepisie używam kupnego pesto - uważam, że ceny świeżej bazylii, parmezanu, orzechów itd. Powodują, iż w Polsce robienie własnego pesto to strata pieniędzy - polecam pesto z Lidla słoiczek około 5zł.

1 pierś kurczaka
1/4 słoiczka pesto
20g parmezanu lub sera typu parmezan
1/4 paczki spaghetti

Makaron gotujemy, kurczaka kroimy w kawałki i podsmażamy. Gdy makaron jest gotowy, dodajemy 1/4 słoiczka pesto, kurczaka - mieszamy - posypujemy serem.

Makaron z brokułami i fetą


1/4 paczki makaronu spaghetti
1/2 -1/4 różyczek brokuła, w zależności od wielkości główki
100g fety
20g płatków migdałów
Oliwa z oliwek

Gotujemy duży garnek wody. Gdy woda zacznie wrzeć wrzucamy, umyte i podzielone na małe różyczki, brokuły, gotujemy około 3 minut. Wyjmujemy, wrzucamy makaron, fetę kroimy na małe kawałki lub rozdrabniamy widelcem. Migdały prażymy 20-30 sekund na rozgrzanej patelni.
Na talerz nakładamy porcję makaronu, brokułów, obsypujemy fetą oraz migdałami. Solimy i pieprzymy do smaku.Skrapiamy obficie oliwą z oliwek.

Makaron z twarogiem i boczkiem

To jeden z najprostszych przepisów - szybki, nieco słowiański, mi kojarzący się z domem i mamą!

100g twarogu
100g boczku
1/4 paczki fusilli
sól, pieprz


Makaron gotujemy, boczek kroimy i smażymy na skwarki, twaróg rozdrabniamy widelcem. Makron wykładamy na talerz, sypiemy twarogiem i skrawkami, pieprzymy i sporo solimy - smacznego!

Makaron Carbonara


1/2 paczki pappardelle lub 1/4 paczki spaghetti / tagliatelle
150ml śmietanki 9%
2 żółtka
20g sera typu parmezan
100g boczku
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
Bazylia i parmezan do dekoracji

Nastawiamy wodę na makaron.Kroimy boczek na 1-2cm kawałki, siekamy czosnek. Boczek wrzucamy na rozgrzaną patelnię. Gdy woda się zagotuje, wrzucamy makaron - gotujemy, aż będzie gotowy. Na patelnię wrzucamy czosnek, po minucie dodajemy śmietankę i zmniejszamy ogień do minimum. Dodajemy żółtka i ser - mieszamy. W razie potrzeby dolewamy więcej śmietanki. Doprawiamy solą i pieprzem. Na talerze wykładamy porcję makaronu, następnie porcję sosu, dekorujemy bazylia i parmezanem - jeśli mamy ser w kawałku polecam zetrzeć kawałki nie na tarce, ale obieraczką do warzyw.
Podany przepis, jest na dwie osoby, jeśli gotujemy dla większej ilości, carbonara ma jedną ważną zasadę, tyle żółtek, ile osób przy stole!

ps. ponieważ za oknem mróz, moje lenistwo i temperatura domu, wygrały z pragnieniem posiadania bazylii - na zdjęciu pietruszka :)

Makaron z tuńczykiem

1 puszka tuńczyka w oleju
1/2 świeżego ogórka
150ml śmietanki 12%
1/2 pęczka koperku
1/2 paczki makaronu
sól, pieprz
opcjonalnie: 1 łyżeczka zielonego pieprzu z zalewy, 1 łyżeczka kaparów

Nastawić wodę na makaron. Ogórka zetrzeć na tarce - duże oczka.Tuńczyka odcedzić, zostawiając łyżeczkę oleju. Gdy woda zacznie wrzeć wrzucamy makaron, solimy. Do małego garnuszka, wlewamy śmietankę dodajemy tuńczyka i koperek (jeśli używamy pieprz zielony i kapary również dodajemy), pieprzymy, solimy - trzymamy na małym ogniu. Gdy makaron się ugotuje, do sosu dodajemy starty ogórek. Makaron odcedzamy, dodajemy sos, mieszamy w garnku i nakładamy porcje.

Pizza z tuńczykiem


250g mąki
15g drożdży
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka soli
woda
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
1 cebula
3 łyżki przecieru pomidorowego
1 łyżeczka oregano
100g startego sera
Szczypta soli, papryki, pieprzu
opcjonalnie: oliwki, kapary

Mąkę z solą wsypać do ogrzanej miski. Drożdże wymieszać z dwiema łyżkami ciepłej wody. Wymieszać z mąką, odczekać 10 minut. Wyrobić ciasto - dodając w miarę potrzeby wody - uformować kulę, wysmarować oliwą, włożyć do miski, przykryć ścierką. Gdy wyrośnie po podwójnej ilości uformować placki - 2 małe lub 1 duży.
Umieścić na pergaminie, posmarować przecierem posypać oregano i pokrojoną w cienkie piórka cebulą, dodać tuńczyka, posypać serem, następnie doprawić solą, pieprzem, papryką. Jeśli się lubi po wierzchu posypać oliwkami i kaparami.
Piec około 15 min w temperaturze 200C

środa, 19 stycznia 2011

Makaron erotyczny

Dla 2 osób:
Pół paczki makaronu - najlepiej pappardelle
Suszone pomidory w oliwie
1 pierś z kurczaka
1 łyżka kaparów
1 garść oliwek
125ml śmietanki może być 9% lub więcej
2 ząbki czosnku
1/2 cebuli
bazylia, sól, pieprz
Parmezan lub ser typu parmezan

Odcedzić kapary, zalać łyżką mleka lub śmietanki. Przygotowujemy garnek wody do makaronu - woda powinna zacząć wrzeć gdy skończymy kroić - należy wtedy zmniejszyć płomień i poczekać, tak by wszystko zsynchronizować w czasie. Mięso pokroić w kawałki, cebulę posiekać, czosnek pokroić na cieniutkie plasterki, oliwki w kółeczka lub na ćwiartki. Pomidory minimum jedna garść odcedzić i pokroić na mniejsze kawałki - może być na pół.Na patelni rozgrzać 2-3 łyżki oliwy z pomidorów, podsmażyć na niej mięso. Gdy kurczak się zrumieni dorzucić cebulę, po około 2 minutach dorzucić czosnek - w ten sposób nie spalimy go. Po minucie dodajemy pomidory, czekamy ponownie minutę dodajemy kapary i oliwki. W tym momencie do wcześniej nastawionej wody wrzucamy makaron (5-8 minut). Zmniejszyć płomień pod patelnią do minimum, wlać śmietankę, doprawić szczyptą soli i pieprzem.
Ugotowany makaron wykładamy na talerz, wykładamy sos, posypujemy parmezanem, dekorujemy bazylią.

Cisteczka owsiane

3 szklanki płatków owsianych
200g masła
1 szklanka mąki
1/2 szklanki brązowego cukru
1 cukier waniliowy
2 jajka
1 łyżka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki imbiru
Opcjonalnie: szczypta gałki muszkatołowej, szczypta kardamonu, bakalie, wiórki kokosowe

Piekarnik nastawić na 200C. Mikserem wymieszać masło z cukrem, dodać cukier waniliowy, stopniowo dodawać jajka, mąkę, proszek do pieczenia, przyprawy. Dodać płatki, wymieszać - najłatwiej rękoma. Zwilżonymi dłońmi - wtedy ciasto się nie przykleja - formować ciastka i wykładać na papier do pieczenia lub matę silikonową. Piec około 10-15 miut.

Szarlotka

400g mąki krupczatki
250g masła
150g szklanki cukru pudru
1 łyżka proszku do pieczenia
3 jajka
1 cytryna
2 łyżki brązowego cukru
2 łyżki białego cukru
1 łyżeczka cynamonu
2 kg jabłek

Sparzyć cytrynę, zetrzeć skórkę. Mąkę, cukier puder, proszek do pieczenia i skórkę z cytryny połączyć z masłem i żółtkami. Zagniatać szybko i odstawić do lodówki na minimum godzinę. Blachę posmarowana masłem i wysypaną bułką tartą, wyłożyć połową ciasta - ponakłuwać widelcem. Piec spód około 25 minut w temperaturze 170-180C.
Owoce obrać, zetrzeć na tarce na plastry i  udusić z cynamonem, sokiem z cytryny oraz brązowym cukrem. Ubić białka z dwiema łyżkami białego cukru.
Na spód wyłożyć przestudzone jabłka i pianę z białek. Zetrzeć na tarce (duże oczka) bezpośrednio na białko resztę ciasta piec do zrumienienia.

Murzynek



1 kostka masła
4 łyżki wody
4 łyżki kakao
4 jajka
1,5 szklanki cukru
1,5 szklanki mąki
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
opcjonalnie: bakalie, 100g orzechów lub mąki orzechowej
Jeśli dodajemy orzechy (mąki orzechowej), to odejmujemy równą ilość mąki.


Masło, kakao, cukier i wodę zagotować i odstawić do ostygnięcia. Odlać 1/4 masy. Zmielić orzechy. Do masy stopniowo dodawać mąkę z proszkiem do pieczenia oraz orzechy (ewentualnie inne bakalie). Ciasto starannie wymieszać dodając po 1 żółtku. Pod koniec dodać ubite białka. Ciasto wyłożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą (lub zmielonymi orzechami) Piec około 50 minut w 180C.
Po wyjęciu z piekarnika i odczekaniu kilku minut ciasto posmarować pozostałą (1/4) częścią masy.

Pychotki - ciastka bez pieczenia

Pychotki są to ciasteczka, które robiłyśmy z siostrą ledwo sięgając do blatu - oczywiście, zarówno kuchnia jak i my byłyśmy w kakao! Cudowne chwile dzieciństwa i właśnie dla dzieci polecam ten przepis!

3szklanki płatków owsianych
2szklanki cukru (ja używam 1 szklanki)
4 kopiaste łyżki gorzkiego kakao
8 łyżek zimnego mleka
1/2 kostki masła

wszystkie składniki, prócz płatków, rozpuścić w garnuszku na małym ogniu, następnie dodać płatki. Formować łyżką ciasteczka, odkładać na pergamin - schować na 15-20 minut do lodówki - wyjąć, gdy przestaną być lepkie. Smacznego!

Tort makowy z masą kawową



Ciasto:
8 jaj
250g cukru-pudru
250g maku
wanilia
skórka z cytryny
1 łyżka miodu
60g bułki tartej
20g masła do smarowania formy
20g bułki tartej do smarowania formy
1l mleka
2-5 szt migdałów
100g orzechów włoskich

Masa kawowa:
3 jajka
200g cukru
30g kawy naturalnej lub 10-20g kawy rozpuszczalnej
250g masła
1 kieliszek spirytusu

Tortownicę posmarować masłem, wysypać tartą bułką. 1l mleka ugotować, wrzucić mak - 30 minut na malutkim ogniu i przekręcić 3 razy przez maszynkę. Żółtka utrzeć z cukrem, ubić pianę z białek. Do żółtek dołożyć mak, białka, bułkę tartą, wanilię, miód, skórkę z cytryny, zmielone migdały. Lekko wymieszać, wyłożyć do przygotowanej tortownicy. Piec 180C, 40minut. Gdy się upiecze, odstawić do ostygnięcia.
Masa - utrzeć masło, żółtka ubić z cukrem i połączyć z masłem, dodać wanilię. Przyrządzić 125ml mocnego naparu kawy. Do masy dodawać kawę po parę kropel, cały czas mieszając, uważać by się nie wzarzyła .
Zimny biszkopt przekroić na dwie części, najłatwiej nitką. Przełożyć częścią masy, z wierzchu posmarować resztą masy i posypać posiekanymi orzechami.

Ciasto domowe z owocami

Najszybsze, najprostsze, dlatego najczęściej robione u mnie w domu ciasto z owocami. Najlepiej robi się w mikserze z miską obrotową, wtedy praca ogranicza się do wrzucania kolejnych składników i włączenia piekarnika. Jakie owoce? Truskawki, śliwki, jabłka - ogólnie co jest w danej chwili ogólnodostępne i tanie :)

1 szklanka cukru
2 szklanki mąki
1 cukier waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
5 łyżek oleju
5 jaj
1kg owoców
opcjonalnie - skórka z cytryny

Jaja ubijamy z cukrem, po chwili dodajemy cukier waniliowy, gdy masa zrobi się blada, prawie biała, dodajemy partiami, powoli mąkę z proszkiem i olej - cały czas mieszając. Na koniec skórkę z cytryny. Blachę wysmarować tłuszczem, obsypać bułką tartą, wlać ciasto. Na wierzchu ułożyć owoce. Piec 45-60min w temperaturze 180C. Po wyjęciu można posypać cukrem pudrem.

Naleśniki Gundel palacsinta

40 g rodzynek
5 łyżek rumu
2 jajka
300ml mleka
250g mąki
20g skórki pomarańczowej
180g orzechów włoskich
100ml śmietanki kremówki
1/2 szklanki cukru
szczypta cynamonu
6 łyżek masła
100ml wody gazowanej

Rodzynki namoczyć w rumie. Jajka utrzeć z mlekiem i mąką, odstawić na 30min. Zagotować śmietankę z połową cukru. Dodać osączone rodzynki (nie wylewać rumu), posiekane orzechy (lub grubo zmielone), skórkę pomarańczową i cynamon, gotować 2 minuty.Zdjąć z ognia, ostudzić, dodać rum, w którym moczyły się rodzynki.
Do ciasta naleśnikowego dodać wodę gazowaną i wymieszać. Usmażyć 12 naleśników na rozgrzanym maśle. Każdy posmarować masą, złożyć na połowę i zwinąć. Podawać z sosem czekoladowym lub posypane cukrem pudrem!

niedziela, 16 stycznia 2011

Krewetki w sosie maślano-kolendrowym



Niestety, nie jestem autorką tego przepisu, jest nim znakomity, polski kucharz Karol Okrasa, jednak przepis jest tak dobry, że należy go promować! Tu zamieszczam link do jego strony Karol Okrasa.

10 krewetek tygrysich całych, surowych lub mrożonych
100 g makaronu tagliatelle
8 pomidorków koktajlowych
1 pęczek kolendry
2 łyżki masła
1 mała cebula
4 ząbki czosnku
150 ml białego wytrawnego wina
2 marchewki 


Krewetki rozmrażamy, następnie obieramy ogonki z pancerza, zostawiając po 1 segmencie od strony głowy i od ogona najlepiej to zrobić, wkładając palec pod pancerz od spodu. Dalej nacinamy delikatnie nożem obrane z pancerza ogonki od strony grzbietowej i wyjmujemy cieniutką nitkę, czyli przewód pokarmowy. Marynujemy obrane krewetki w soli i pieprz. Marchewkę kroimy w cienkie paseczki, kolendrę rwiemy palcami na małe kawałki.Cebulę i czosnek drobno siekamy, pomidorki koktajlowe kroimy na ćwiartki. Makaron gotujemy al dente z dodatkiem oliwy z oliwek.Na rozgrzanej patelni przesmażamy krewetki z każdej strony, aż zrobią się czerwone. Zdejmujemy krewetki i na tej samej patelni przesmażamy cebulę, czosnek i marchewkę, do warzyw dodajemy białe wytrawne wino i masło. Wkładamy ponownie krewetki i dusimy około 2 minut z każdej strony, po czym wykładamy na talerz. Do sosu dodajemy kolendrę, pomidorki i makaron, wszystko razem podgrzewamy na patelni około 30 sekund i zawijamy piramidę z makaronu obok krewetek.

Panga z sosem krabowym


6-10 paluszków krabowych
100g krewetek (opcjonalnie)
1/2 łyżki masła
1 łyżka mąki
300 ml mleka
1 łyżeczka kurkumy
1 ząbek czosnku
2 łyżki posiekanego koperku
2 filety Pangi (można zastąpić inną białą, morską rybą)

Rybę upiec w piekarniku lub ugotować na parze - raczej nie smażyć, a jeśli już to koniecznie bez panierki!
Paluszki i krewetki rozmrozić. Paluszki pokroić na 1cm kawałki. Z masła i mąki zrobić zasmażkę, dolewać powoli mleko, cały czas mieszając - by nie powstały grudki. Gdy sos zacznie wrzeć, zmniejszyć płomień, dorzucić paluszki i koperek, mieszając powoli odczekać 2 minuty, dorzucić krewetki.
Rybę podawać polaną sosem z ulubionymi dodatkami. Danie jest bardzo delikatne w smaku, dlatego należy wybierać dodatki, które go nie zdominują - ryż lub puree będą lepsze niż frytki, podobnie sałata będzie lepsza od surówki z buraków czy marchwi.

Paluszki krabowe w cieście

2 łyżki prażonego sezamu
1 jako
1/2 szklanki mąki
1/2 łyżeczki soli
1 paczka paluszków krabowych
woda
1 łyżka oleju

Mąkę z jajkiem i solą miksujemy dolewając wody, aż masa osiągnie konsystencję gęstej śmietany. Dosypujemy sezam i mieszamy. Surimi obtaczamy w cieście i smażymy - polecam olej palmowy, który dodatkowo nada potrawie ciekawy kolor. Podajemy ciepłe lub w temperaturze pokojowej z dowolnym sosem - z kupnych warto spróbować hellmanns koktajlowy wytrawny z whisky.

Kus-Kus z owocami morza

1/2 paczki kus-kus
Karczochy (serca) z zalewy
2 twarde pomidry
1 duża cebula
200g owoców morza
1/4 pęczka pietruszki
1/4 pęczka koperku
1/2 pęczka kolendry
Oliwki
Cytryna
Sól, pieprz
Sos vinegrette : 1/3 objętości cytryna , 2/3 oliwa z oliwek, 1-2 łyżki musztardy francuskiej (ziarnistej)

Kus-kus doprawiamy solą i koperkiem, zalewamy wrzątkiem w dużej misce lub garnku, odstawić. Resztą wrzątku sparzyć pomidory - następnie należny je obrać, pozbawić pestek i pokroić w kawałki około 1-2cm. Karczochy pokroić w ćwiartki, zaś cebulę w piórka. liwki na ćwiartki lub w kółka.
Owoce morza ugotować lub podsmażyć na maśle (można z dodatkiem wina), nie dłużej niż 2 minuty. Jeżeli są zamrożone, uprzednio rozmrozić.Posiekać pietruszkę i kolendrę.
Składniki wymieszać i polać sosem, ewentualnie doprawić do smaku cytryną, solą i pieprzem.
Można podawać jako samodzielne danie na ciepło dla 2 osób lub jako zimny dodatek dla 4-6 osób.

Ryba w sosie serowym

Filety z ryby po 200g na osobę (najlepszy łosoś)
Pudełko śmietanki 18% (około 200ml)
Kawałek Gorgonzoli lub innego sera pleśniowego np. Lazur (minimum 70g)
1 łyżka brandy

Filety upiec w temp. 200C około 10 min, jeśli filety są grube, czas należy wydłużyć.
W garnuszku zagrzać śmietankę (nie gotować) z pokruszonym serem, co jakiś czas mieszając by nic
nie przywarło do dna - gdy powstanie gęsty sos, dodać łyżkę brandy.
Filety podawać polane sosem z ulubionymi dodatkami!

sobota, 15 stycznia 2011

Sałatka owocowa z sosem zabaione

Sałatka owocowa z sosem zabaione

banany
ananasy
pomarańcze
kiwi
cytryna
garść pistacji
inne owoce według uznania

Sos:
3 żółtka
3 łyżki cukru
125 ml wytrawnego szampana

Przygotować owoce, pokroić, ułożyć na talerzykach, w miseczkach lub w kieliszkach, skropić sokiem z cytryny i schować do lodówki. Wyjąć przynajmniej 15 minut przed podaniem. Posiekać pistacje, można je również uprażyć by wzmocnić ich aromat.
Przygotować sos – do dużego garnka wlać wody, około 3-4 cm.  W metalowej misce połączyć żółtka i cukier – ubić, aż powstanie biała masa (tak zwany kogiel-mogiel) . Miskę umieścić w garnku z gotującą się wodą – cały czas ubijać i powoli dodawać szampana, aż powstanie puszysty sos.
Polać sosem owoce i posypać orzechami, natychmiast podawać.

Wytrawna sałatka z pomarańczy

Wytrawna sałatka z pomarańczy

3 pomarańcze
1 czerwona cebula
garść czarnych oliwek
1 łyżka oliwy z oliwek

Pomarańcze obrać, dokładnie – nie zostawiać białej części skórki, pokroić na 2cm kawałki. Cebulę cienko pokroić w piórka. Oliwki pokroić na drobne części – mogą być plasterki.
Wymieszać składniki, dodać oliwę i odstawić na 20 minut, by sałatka się przegryzła.
Choć sałatka następnego dnia jest równie dobra, o ile nie lepsza, traci na wyglądzie.

Sałatka z buraków

Sałatka z buraków

Składniki:
500g czerwonych buraków
czosnek – tyle ząbków czosnku ile buraków, jeśli buraki są duże to dwa ząbki na 1 burak.
Sos:
6 łyżek oliwy
3 łyżki czerwonego octu winnego
1 łyżka miodu
1/2 łyżeczki tłuczonych nasion kolendry
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1 mała cebula
1 łyżka posiekanego koperku
sól

Wyszorowane buraki upiec w piekarniku - zawinięte w folię aluminiową z ząbkami czosnku, w temperaturze 200°C. Po przestudzeniu, ale jeszcze ciepłe należy obrać – można to łatwo zrobić pocierając folią o skórę buraka. Obrane i ostudzone zetrzeć na tarce o dużych oczkach lub pokroić cienkie słupki.
Przygotować sos: w młoździeżu utłuc nasiona kolendry, dodać miód i  ocet - utrzeć doprawić imbirem, solą i oliwą. Na końcu dodać posiekaną drobno cebulę. Buraki polej sosem i wymieszaj, przykryj i odstaw na 3 godziny do lodówki. Wyjmij pół godziny przed podaniem, ponownie wymieszaj i posyp posiekanym koperkiem

Sałatka delikatna

Sałatka delikatna
Cykoria
Jabłuszka
Śmietanka 9%
Cukier

Cykorię pokroić w kawałki 3x3, jabłka w drobna kostkę zalać śmietanką lekko posłodzić cukrem. Proporcje to 2 cykorie na 1 jabłko.
Coś co może zastąpić mizerię;)

Sałatka ziemniaczana

Sałatka ziemniaczana

Składniki:
500g ziemniaków
150g boczku
1 łyżeczka oleju (chyba że boczek jest tłusty)
1 cebula
1/2cytryny
5 łyżek gęstej śmietany (najlepiej 18%)
1 łyżeczka musztardy sarepskiej
szczypiorek (najlepiej cienka odmiana)
sól, pieprz, szczypta cukru pudru

Ugotować ziemniaki w mundurkach po ostudzeniu obrać i pokroić w pasterki. Boczek pokroić i usmażyć na skwarki na oleju, zdjąć boczek z patelni i na pozostały tłuszcz wrzucić pokrojoną w piórka cebulę – zeszklić i podlać sokiem z cytryny. Połączyć śmietanę z musztardą i szczyptą cukru pudru. W misce ułożyć kolejno ziemniaki, boczek z cebulą, polać sosem i posypać posiekanym szczypiorkiem. Doprawić solą i pieprzem.

Sałatka Szefa

Sałatka Szefa
1/2 szklanki oliwy
1/4 szklanki octu winnego
2 roztarte ząbki czosnku
2 łyżeczki oregano
10 dag sałaty
po 30 dag szynki i żółtego sera (pokrojonych w paski)
1.5 szklanki startej marchewki
30 dag pokrojonych pomidorków koktajlowych
1 szklanka czerwonej cebuli pokrojonej w piórka
2 jajka

Zrób sos z oliwy, octu, czosnku i oregano. Przypraw do smaku, polej pozostałe składniki sałatki. Wymieszaj.

Sałatka Kaczkowskiego



W moim domu rodzinnym, w kuchni zawsze grał Program Trzeci Polskiego Radia, w związku z tym często rozbrzmiewał głos Piotra Kaczkowskiego. Pewnej Wigilii (lub dzień przed) zadzwoniła do niego słuchaczka, prosząc by powtórzył przepis na sałatkę z tuńczykiem, którą bardzo lubi, a na którą zgubiła przepis. Moja Rodzicielka wiedziona intuicją, chwyciła długopis i na okładce starej książki kucharskiej zapisała to, co Pan Piotr podyktował.I choć książek nie należy w ten sposób traktować, to całe szczęście, że to zrobiła, bo sałatka na stałe wpisała się w rodzinną tradycję.

Sałatka Kaczkowskiego

2 puszki tuńczyka w oleju
1/2 paczki selera naciowego
450g ogórków kiszonych
450g ogórków konserwowych
Cebulka dymka z jednego pęczka szczypiorku
Parę kropel cytryny
1 łyżka majonezu
Pieprz

Ogórki pokroić w drobniutką kosteczkę, łodygi selera w cieniutkie plasterki, cebulę posiekać, tuńczyka odcedzić tylko w połowie (tj. jedną puszkę tak, drugą nie). Wszystko wymieszać , doprawić cytryną, majonezem i pieprzem. Sałatkę tę warto przygotować dzień wcześniej. Warto też pamiętać, że jej sekret polega na naprawdę cienko i drobno pokrojonych składnikach.

Pomidory z mozarellą

Pomidory z mozarellą

2 pomidory
1 duża kula mozarelli
1 mała czerwona cebula
1 pęczek bazylii
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka octu balsamicznego
4 łyżki oliwy
sól, pieprz

Pomidory, umyć, przekroić na pół, wyciąć gniazda, pokroić w plasterki. Mozarellę pokroić na plastry tej samej grubości co pomidory. Na półmisku ułożyć pomidory na przemian z serem. Cebulę drobno posiekać i rozsypać na pomidory. Z octu, oliwy i czosnku zrobić sos. Polać nim półmisek, doprawić solą i pieprzem. Na koniec ułożyć bazylię, jeśli liście są duże można porwać (nie kroić!) na pół.

Najprostsza surówka z marchwi

Najprostsza surówka z marchwi

Marchew musi być świeża i dobrej jakości – soczysta
Owoc granatu

Marchew zetrzeć na najmniejszych oczkach i posypać miąższem (to takie drobne pesteczki, wyglądają super pooddzielane o siebie) owocu granatu! Nic więcej nie potrzeba nawet doprawianie zbędne jest!

Cobb Salad

Cobb Salad

Sos:
3 łyżki czerwonego octu winnego
1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny
2 łyżeczki musztardy Dijon
1 mały roztarty ząbek czosnku
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki cukru
1/4 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu
1/2 szklanki oliwy

Sałatka:
3 piersi kurczaka
2 awokado
1 poszatkowana sałata rzymska lub lodowa
skwarki z 6 plasterków bekonu
3 pomidory pokrojone w kostkę
6-8 dag rokpola
1-2 tacki kiełków słonecznika
2 pokrojone jajka na twardo
szczypiorek lub dymka

Połącz składniki sosu, oprócz oliwy. Potem ucieraj z oliwą, aż sos zgęstnieje. Ugotuj kurczaka w 1,5 l wody, zdejmij z ognia, przykryj, odstaw na 15 minut. Ostudź, pokrój w kostkę. Miąższ awokado także pokrój w kostkę. W misce układaj warstwami sałatę, kurczaka, bekon, pomidory, ser, awokado, kiełki, jajka, posypać posiekanym szczypiorkiem i dymką.

Tort bezowy

Tort bezowy, a raczej deser

Składniki:
1,5 kg bezów
1,5 kg truskawek
6 żółtek
1,5 szkl cukru
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 kostki masła
2 szklanki soku owocowego (pomarańczowy)

Utrzeć na parze żółtka z cukrem. Ubijać, aż cukier się rozpuści. Powoli dodać sok, ciągle mieszając. Następnie dodać mąkę i ucierać, aż powstanie gęsty budyń.
Gdy masa wystygnie, należy ją ubić wraz z masłem (można to zrobić mikserem ale lepiej ręcznie). Do masy wrzucić pokrojone na pół lub ćwiartki truskawki.
Ułożyć warstwami bezy, masa, bezy – tak by powstało coś w rodzaju kopca (jak kopiec kreci ;), udekorować truskawkami i miętą i odstawić do lodówki.

UWAGA!!! Choć tort jest smaczny też dnia następnego, to traci na wyglądzie, gdyż truskawki wszystko barwią.

Pieczone piersi z kaczki



Pieczone piersi z kaczki.

2 piersi z kaczki (dla 2 osób)
2 jabłka
Żurawina
4 łyżki musztardy francuskiej
1 łyżka rozmarynu
Ocet balsamiczny
5-10 fig suszonych
1/2 łyżeczki imbiru
2 łyżki płynnego miodu
Sól, pieprz
2 łyżki oliwy.

Kaczkę myjemy, skórę nacinamy na krzyż ( robimy to by skóra nie ściągnęła podczas pieczenia mięsa, tj. nie zmniejszyła porcji) nacieramy świeżo, grubo zmielonym pieprzem i szczypta soli, odstawiamy na minimum pół godziny. Przygotowujemy jabłka, ścinamy górę, która będzie tworzyć wieczko, wydrążamy ogryzek i napełniamy żurawina (żurawinę można zastąpić dżemem z owoców leśnych). Nagrzewamy piekarnik do 180°C. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju, smażymy piersi pół do minuty z każdej strony, piersi przekładamy do żaroodpornego naczynia polewamy tłuszczem ze smażenia i wstawiamy do piekarnika wraz z jabłkami. Całość powinna się piec 10-15 minut, bez przykrycia. Figi drobno siekamy, zalewamy octem balsamicznym, tak by je pokrył, podgrzewamy na małym ogniu by zmiękły, gdy się zagotują, zdejmujemy z ognia studzimy. Dodajemy łyżkę płynnego miodu, imbir. Cały czas mieszając dodajemy powoli oliwę. Przelewamy do jednej z trzech miseczek, w których podamy sosy. W drugiej miseczce mieszamy musztardę, rozmaryn, łyżkę miodu. W trzeciej podajemy żurawinę. Kaczkę i jabłka wyciągamy z piekarnika. Kaczkę przekładamy na deskę. Do drugiej miseczki z musztardą doprawioną miodem i rozmarynem dodajemy 3 łyżki kaczego tłuszczu z pieczenia, dokładnie mieszamy. Kaczkę kroimy ukośnie na 1cm plastry podajemy z sosami i jabłkami. Do dania pasują wytrawne sałatki np. z rucoli.

Filet z indyka z owocami



Filet z indyka z owocami

Pierś indyka (około 1 kg)
50 ml żubrówki lub innej wódki ziołowej
100 ml wody
1 świeża pomarańcza
12 suszonych moreli
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka rozmarynu
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki oliwy
2 łyżki masła

Pierś indyka umyć, wysuszyć i natrzeć kolejno: solą, tymiankiem i rozmarynem, alkoholem, na końcu oliwą. Odstawić do lodówki na minimum 4 godziny. Nagrzać piekarnik do 180°C. Przygotować naczynie żaroodporne, wlać do niego wodę, ułożyć indyka.. Na filecie ułożyć małe kawałki masła, morele oraz startą skórkę z pomarańczy. Przykryć folią aluminiowa i włożyć do piekarnika. Pieczemy godzinę, w trakcie pieczenia mięso obracamy co 15 minut i oblewamy sosem. Ostatnie 15 minut pieczemy bez folii, tak by skórka się przyrumieniła. Po godzinie filet wyciągamy z piekarnika i odstawiamy na kolejne 15 minut nie wyjmując z naczynia. Gdy mięso ostygnie kroimy na 1,5 cm plastry w poprzek włókien. Podgrzewamy w garnku, w sosie z pieczenia. Podajemy z plasterkami pomarańczy i sosem. Można również podać z brzoskwiniami, żurawiną i pieczonymi burakami.

Leczo węgierskie tradycyjne

Leczo węgierskie tradycyjne

1-1,5 kg papryki żółtej
1 kg cebuli (najlepiej czerwonej)
3 dorodne pomidory
5-6 łyżek czerwonej papryki słodkiej w proszku
1 płaska łyżka ostrej papryki w proszku
25 dkg kiełbasy o zdecydowanym smaku (najlepiej czosnkowa)
8 jajek
Sól, woda, olej, cukier

Jajka gotujemy na twardo. Posiekać cebule jak najdrobniej, następnie należy ją zeszklić na gorącym tłuszczu (około 7 minut). Zestawiamy garnek z ognia (to ważne inaczej papryka zgorzknieje) i sypiemy paprykę w proszku. Pomidory parzymy, obieramy ze skóry, kroimy i posypujemy szczyptą cukru. Dodajemy do garnka, wstawiamy powrotem na gaz. Mieszamy. Do garnka dorzucamy pokrojoną w grube plastry kiełbasę, pokrojoną w duże kawałki paprykę i dolewamy 1 szklankę wody. Delikatnie mieszamy, zmniejszamy płomień, przykrywamy i gotujemy 20 minut. Zdejmujemy pokrywkę, jeśli potrawa nie jest gęsta, zostawiamy na małym ogniu, by odparowała do momentu, gdy zgęstnieje. Podawać na jajkach pokrojonych w ćwiartki.

Pierś kurczaka po parmeńsku.



1 pojedyncza pierś kurczaka
2 plastry szynki parmeńskiej (można użyć bardzo cienko pokrojonego wędzonego boczku)
1 łyżka suszonych pomidorów lub 2 suszone pomidory z oliwy
4 łyżki sera typu feta
1/2 łyżeczki rozmarynu
1/2 łyżeczki pieprzu

W miseczce mieszamy fetę z suszonymi pomidorami, pieprzem i rozmarynem. Kurczaka myjemy i przecinamy wzdłuż na pół. Powstałe w ten sposób dwa kotlety rozbijamy (delikatnie by nie uszkodzić mięsa), na środek każdego kładziemy połowę fety, jeśli używamy pomidorów z oliwy, kładziemy je na serze. Zwijamy mięso tak, by szczelnie zamknąć w nim ser i pomidory. Każdy kawałek owijamy plastrem szynki parmeńskiej. Smażymy na dobrze rozgrzanej patelni lub na grillu.

Tajine z kurczaka

Tajine z kurczaka

3 pojedyncze piersi z kurczaka
12 suszonych śliwek
6 suszonych daktyli
6 suszonych fig
2 czerwone cebule
3 marchewki
1 garść oliwek
25 g obranych migdałów
50 g rodzynek
2 laski cynamonu
1 cytryna
1 łyżka oliwy
4 ząbki czosnku
1 łyżka suszonej pietruszki
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu
1 łyżeczka ziaren gorczycy, utłuczonych w młoździeżu
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki imbiru
150ml wody
1/2 pęczka świeżej pietruszki

Jeśli nie kupiliśmy lub nie obraliśmy migdałów wcześniej, zalewamy je wrzątkiem. Kurczaka myjemy i kroimy na kawałki (około 3cm), marchew obieramy i kroimy ma kawałki nieco mniejsze niż kurczak, cebule obieramy i kroimy w piórka. Cytrynę parzymy i obieramy z skórki (ja używam obieraczki do ziemniaków, gdyż ta do cytryny daje zbyt małe kawałki), obraną wyciskamy. Oliwki, śliwki i figi kroimy na pół. Przygotowujemy marynatę – łączymy oliwę, miód, posiekany czosnek, pieprz, gorczycę, paprykę, kurkumę, imbir – powinna powstać pasta, do której dolewamy dwie łyżki wody. W naczyniu do tajine* umieszczamy kurczaka, marchew, cebulę, rodzynki, śliwki, figi i daktyle, równomiernie zalewamy marynatą i  mieszamy. Posypujemy pietruszką, układamy kawałki skórki z cytryny, połamane na kawałki laski cynamonu, oliwki. Zalewamy wodą, przykrywamy i pieczemy godzinę w 180° C. Czas może się nieco różnić w zależności od posiadanego piekarnika. Podajemy posypane posiekana pietruszką oraz obranymi, sprażonymi migdałami. Tradycyjnym dodatkiem do tajine jest kus-kus.

*Jeśli nie posiadamy naczynia do Tajine, potrawę można przygotować w żaroodpornym półmisku, przykrywając go szczelnie folią aluminiową podczas pieczenia.

Potrawka z kurczaka

Potrawka z kurczaka

1 kurczak
300ml mleka
3 liście laurowe
1 średnia cebula
3-5 ząbki czosnku
3 goździki
60g masła
3 łyżki mąki
300 ml śmietanki
1/5 świeżo zmielonej gałki muszkatołowej
Sól, pieprz
Garść rodzynek


Kurczaka przepołowić, umyć i ugotować – można jednocześnie zrobić rosół. Gdy kurczak przestygnie przygotowujemy sos. Cebulę obrać z pierwszych, brudnych warstw, wbić w nią goździki, zalać mlekiem, dodać listki laurowe i czosnek. Zagotować i ostudzić. W dużym garnku, najlepiej z grubym dnem, przygotować zasmażkę – rozpuszczamy masło, oprószyć mąką i energicznie mieszać. Powoli wciąż mieszając dolewamy przecedzone mleko, gotować kilka minut, dolać śmietankę. Zmniejszyć ogień do minimum, doprawić solą, pieprzem i gałką. Dodać rodzynki. Jeśli sos wydaje się zbyt rzadki należy poczekać i ostudzić go w miarę obniżania temperatury, będzie gęstniał. Na koniec dodać pokrojonego kurczaka (bez skóry). Podgrzewać uważając by sos się nie przepalił. Jeśli chcemy podać potrawę dla większej ilości osób, dobrze jest podgrzać kurczaka osobno i polać sosem na talerzach w ten sposób mamy pewność, że sos nie przypali się. Podawać z białym ryżem i wytrawną sałatką(np. carpaccio z buraków) lub z puree z ziemniaków i z marchewką i groszkiem, zwyczajem barów mlecznych.

Moussaka z mięsem

Moussaka z mięsem

1kg ziemniaków
2 cebule
3 ząbki czosnku
Pęczek natki pietruszki
Pęczek oregano
4-6 łyżek oleju
500g mięsa mielonego
1-2 łyżki koncentratu pomidorowego
50dkg pomidorów w zalewie
2 bakłażany
5 pomidorów
 4 łyżki masła
4 łyżki mąki
1/4 litra mleka
1/4 bulionu
Tarty parmezan
Sól, pieprz, cukier

Ziemniaki ugotować w mundurkach (około 20 minut). Zieleninę, czosnek, cebulę posiekać. Rozgrzać 2 łyżki oleju podsmażyć mięso. Dodać czosnek, cebulę i koncentrat pomidorowy, smażyć 7 minut. Przyprawić solą, cukrem i pieprzem. Dodać pomidory zalewą, dusić 5 minut. Bakłażany pokroić w cienkie plastry, posolić. Ziemniaki obrać, pokroić na plastry. Bakłażany osuszyć papierowym ręcznikiem i usmażyć na reszcie oleju (często plastry rozkładam na pergaminie i podpiekam w piekarniku – co oszczędza czas oraz kaloryczność potrawy). Zrobić sos: rozpuścić masło, oprószyć mąką , zasmażyć. Podląc mlekiem i bulionem, sos zagotować, przyprawić. W formie ułożyć warstwami ziemniaki, mięso, pomidory i bakłażany. Polać sosem, posypać serem, zapiekać 40 minut w temperaturze 200°C.

Indyk a'la kaczka



1kg udźców z indyka bez kości
0,7 kg jabłek renety (szare lub złote)
1/2 opakowania suszonego majeranku
2 łyżki oleju
2-3 łyżki miodu

Mięso umyć, posolić, popieprzyć, natrzeć obficie majerankiem. Obsmażyć kawałki indyka na gorącym oleju, zmniejszyć płomień, przykryć i dusić. Tymczasem obrać jabłka, pokroić na ćwiartki lub ósemki, dodać do mięsa wraz z miodem. Dusić około godziny

Ananasowy Schab

Ananasowy schab

Schab – tyle kotletów na ile przewidujemy porcji
Puszka ananasów w plastrach
Masło
Pęczek pietruszki lub koperku
Sól, pieprz

Jeżeli schab kupiliśmy w kawałku, kroimy w plastry (kotlety) i rozbijamy, nacieramy solą i pieprzem. Nagrzewamy piekarnik do 200°C. Kawałki mięsa układamy na kwadratowych kawałkach folii aluminiowej. Na wierzch każdego kotleta kładziemy plaster ananasa. W dziurkę od ananasa wkładamy pół łyżeczki masła i posiekaną pietruszkę. Zawijamy rogi folii tworząc szczelna paczuszkę. Pieczemy 15-20 minut. Podawać z ryżem i sezonowa surówką.

Kukurydzianka



Kukurydzianka
(na 6 dużych lub 8 mniejszych porcji)

100g boczku
2 łyżki masła
2 duże cebule
2 łyżki maki
1 litr bulionu z kurczaka
2 duże ziemniaki
1/2 szklanki mleka
1/2szklanki śmietany(18%)
2 puszki kukurydzy
1 łyżeczka świeżo zmielonego pieprzu czarnego
1/2 pęczka szczypiorku (wraz z dymkami)
Duża czerwona papryka
Łyżka posiekanej natki pietruszki do przybrania

Boczek kroimy na 3cm plasterki (duże skwarki). Siekamy cebulę. Ziemniaki kroimy na 2cm kostkę. W dużym garnku podsmażamy boczek – aż się wytopi tłuszcz, około 4 minut. Dorzucamy cebulę, smażymy pod przykryciem około 10 minut, mieszając od czasu do czasu by nie przypalić. Wsypujemy mąkę i smażymy jeszcze 2-3 minuty. Dolewamy bulion, wrzucamy ziemniaki i gotujemy aż kartofle zmiękną (10-12 minut). Mieszamy mleko z śmietanką, dolewamy do zupy i wrzucamy odsączoną kukurydzę. Gotujemy kolejne 7 minut.
Paprykę kroimy w 1cm kostkę, szczypiorek i dymki siekamy. Dodajemy do zupy i gotujemy jeszcze 5 minut. Podajemy zupę gorącą, przybraną natką pietruszki.

Żurek


Żurek
(na 8-10 porcji)

1,7 litra wody
200g boczku
4 ziemniaki
2 cebule
4-5 ząbków czosnku
3 białe kiełbasy
4 liście laurowe
2 żurki instant w paczce
4 jajka
1 łyżeczka majeranku
1/2 łyżeczki tymianku

Białą kiełbasę gotujemy z liśćmi laurowymi. Gdy kiełbasa się ugotuje, wyjmujemy ją z garnka, a w pozostałej wodzie rozrabiamy żurki. Boczek kroimy na skwarki, cebulę i czosnek siekamy, ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. W dużym garnku, wytapiamy tłuszcz z boczku (około 4 minut). Nie wyjmując boczku dorzucamy cebulę i czosnek, smażymy, aż się zeszkli, dosypujemy majeranek i tymianek. Zalewamy żurkiem, dorzucamy obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, gotujemy, aż kartofle zmiękną. Kiełbasę kroimy na plasterki, jajka gotujemy na twardo. Pod koniec gotowania zupy, dodajemy kiełbasę. W miskach kładziemy przekrojone na pół lub na ćwiartki jajko zalewamy żurkiem podajemy z chlebem żytnim.

Zupa ziemniaczana z awokado

Zupa ziemniaczana z awokado
(na 4 porcje)

500g ziemniaków
1 mała biała cebula (może być zwykła, czosnkowa lub 2-3 dymki)
1 łyżeczka masła
1,5 litra mleka
2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki
8 pomidorków koktajlowych lub 2 średnie jędrne pomidory
1 awokado
2 łyżki soku z cytryny
1/2 łyżeczki ziaren kolendry
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej

Ziemniaki obrać, pokroić w 3cm kostkę. Cebulę posiekać. W dużym garnku (najlepiej z grubym dnem) rozpuścić masło. Zeszklić cebulę, dorzucić ziemniaki, utłuczoną kolendrę (najlepiej w moździerzu ale można zgnieść szerokim nożem lub tłuczkiem), zalać mlekiem. Gotować, aż ziemniaki zmiękną. Zupę zdjąć z ognia i zmiksować na krem. Doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Jeśli zupa jest zbyt gęsta dolać więcej mleka, jeśli za rzadka, potrzymać jeszcze chwilę na ogniu, cały czas mieszając – odparować.
Pomidory umyć, pokroić na 4 części każdy (chyba, że używamy zwykłych, wtedy kroimy w kostkę). Awokado również pokroić w kostkę, skropić cytryną, wymieszać z pomidorami i posiekaną natką pietruszki, doprawić pieprzem.
Nakładamy na talerz: wlać porcję zupy na środku 1/4 mieszanki awokado, udekorować kolendrą.

Zupa serowa z mięsem

Zupa serowa z mięsem
(6 porcji)

1/2 kg mięsa mielonego
2 l bulionu drobiowego
1 por
3 ząbki czosnku
1 średnia biała cebula
2-3 serki topione śmietankowe, ziołowe, emmentaler (jak kto woli)
1 łyżka mąki
2 łyżki oleju
2 łyżki posiekanej pietruszki lub szczypiorku (według uznania)
1/2 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej
Pieprz, sól
Ewentualnie: pieczarki

Do garnka wlewamy olej, rozgrzewamy, wrzucamy mięso podsmażamy. Cebulę siekamy, por przecinamy na pół, i kroimy na bardzo cienkie plasterki, czosnek siekamy. Wyjmujemy z garnka mięso i na pozostały tłuszcz wrzucamy cebulę, por i czosnek (ewentualnie pokrojone pieczarki), przykrywamy i dusimy około 4 minut. Gdy cebula się zeszkli, a por zmięknie oprószamy całość mąką. Mieszamy. Cały czas mieszając dolewamy powoli bulion, gotujemy na małym ogniu. Pokroić serki na mniejsze kawałki, mieszając dodać do bulionu. Gdy serki się rozpuszczą dodajemy mięso, doprawiamy gałką, solą i pieprzem. Podajemy z posiekaną natką.

Zupa rybna

Zupa rybna
(8 porcji)

500g chińskiej mieszanki warzywnej na patelnię
300g filetu z świeżego łososia lub pstrąga
10g grzybów mun ( o ile nie zawierała ich mieszanka)
1 opakowanie makaronu ryżowego cienkiego
1 pęczek kolendry ( ewentualnie pietruszka)
3l bulionu warzywnego
1/2 cytryny
2 ząbki czosnku
2 łyżki sosu rybnego
1 łyżka sosu sojowego
1/2  łyżeczki chili
1 łyżeczki imbiru
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
1 łyżeczka pieprzu białego lub zielonego

Jeśli filet kupiliśmy ze skórą, odcinamy ją bardzo ostrym nożem, uważając by odciąć jak najmniej mięsa ryby. Rybę kroimy w 3cm kostkę. Przygotowujemy bulion, można z włoszczyzny – wtedy przecedzamy lub z kostki, doprowadzamy do wrzenia. Do bulionu dodajemy mieszankę chińską, czosnek, chili, imbir, paprykę. Gdy warzywa zmiękną wyciskamy do bulionu cytrynę, wrzucamy rybę, zmniejszamy ogień. Gotujemy 7 minut, doprawimy sosem rybnym, sojowym oraz pieprzem. Wyłączamy gaz, dodajemy makaron i trzymamy na ciepłym palniku około 5 minut, aż makaron zmięknie. Podajemy z całymi gałązkami kolendry lub z posiekana natką pietruszki.

Zupa meksykańska

Zupa meksykańska

50g boczku
50g kiełbasy (kupując upewnijmy się, że nadaje się do smażenia)
1 puszka pomidorów krojonych bez skóry
1/2 puszki kukurydzy
1/2 puszki fasoli czerwonej
3 łodygi selera naciowego
1 cebula
1 łyżeczka masła
3 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki chili
1 łyżeczka słodkiej papryki
1/2 łyżeczki oregano
1/2 łyżeczki bazylii

Boczek kroimy na duże skwarki (około 3-4 cm), kiełbasę kroimy na plasterki pod kątem. Cebulę i czosnek siekamy. W dużym garnku rozpuszczamy masło, wrzucamy boczek, po minucie dorzucamy kiełbasę, gdy kiełbasa ładnie się zrumieni dodajemy cebulę i czosnek, smażymy aż się zeszkli. Wlewamy pomidory, gotujemy pięć minut. Seler drobno kroimy. Dodajemy do zupy wraz z kukurydzą i fasolą. Doprawiamy papryką, chili, oregano, bazylią, solą i pieprzem. Jeżeli zupa jest zbyt gęsta dodajemy wody lub bulionu.

Zupa koperkowa

Zupa koperkowa
(na 4 porcje)

1 litr drobiowego rosołu
1/2 szklanki śmietanki (9-12%)
1 łyżka masła
1 łyżeczka mąki
Sok z 1/2 cytryny
5-6 łyżek posiekanego koperku (lub 3-4 łyżki suszonego)
4 jajka

Z masła i mąki zrobić zasmażkę (tj. rozpuścić masło w garnku i wysypać na nie mąką, od razu intensywnie mieszając), rozprowadzić ją, powoli wlewając rosół – cały czas mieszając. Gotować chwilę na małym ogniu, wlać sok z cytryny, wrzucić koperek, doprawić solą. Doprowadzić do wrzenia. Zdjąć zupę z ognia i dodać śmietankę. Podawać z ugotowanym na twardo jajkiem.

Zupa cebulowa

Zupa cebulowa
(na 6 dużych porcji)

400g łagodnej cebuli (to jest  zwykłej nie czosnkowej, ani czerwonej)
1 duży ziemniak (około 100-150g)
2 łyżki masła
1,5 litra bulionu (najlepiej mięsnego)
1/8 litra wytrawnego wina
Masło do smażenia (około 2 łyżek)
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka majeranku
3-4 liście laurowe
100g żółtego sera (może być każdy, który się rozpuszcza, polecam Ementaler)
6 kromek czerstwego chleba
2-3 ząbki czosnku
Pieprz czarny świeżo mielony

Cebulę pokroić w cienkie „piórka”. Ziemniaka umyć, obrać pokroić w 2cm kostkę. W dużym garnku rozpuścić masło, wkładać partiami cebulę. Smażyć, aż się zeszkli. Oprószyć pieprzem, dolać wino, doprowadzić do wrzenia, gotować 2 minuty. Dodać zioła, wlać bulion, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować około 40 minut. Gdy zupa ugotuje się, rozgnieść w niej ziemniaki – można to zrobić widelcem, gdyż po takim czasie powinny być miękkie.
Nagrzać piekarnik do 200°C. Ser zetrzeć na tarce o małych oczkach. Chleb natrzeć czosnkiem ( jeśli ktoś lubi czosnek można go wycisnąć na kromki),kromki przysypać połową sera.
Zupę przyprawić solą i pieprzem, wlać do żaroodpornych miseczek. Do każdej włożyć na wierz kromkę chleba, przysypać resztą sera. Zapiekać około 10 minut, aż ser się lekko stopi.

Zupa azjatycka

Zupa azjatycka
(8 porcji)

 500g chińskiej mieszanki warzywnej na patelnię
10g grzybów mun ( o ile nie zawierała ich mieszanka)
1 opakowanie makaronu ryżowego cienkiego
3l bulionu warzywnego lub drobiowego
100g pędów bambusa
2 ząbki czosnku
1 łyżka sosu sojoweg
1/2 pęczku koperku
1/2 łyżeczki chili
1/2 łyżeczki imbiru
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki słodkiej papryki
1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu czarnego
Ewentualnie: jedna pierś kurczaka

W małym naczyniu namaczamy grzyby co najmniej 15 minut. Do garnka wlewamy bulion (jeśli używamy kostki rosołowej użyć 1 kostki rosołowej na 1 litr wody), doprowadzić do wrzenia, dodać posiekany czosnek, chili, kurkumę, imbir, paprykę - mieszamy. Dodajemy mieszankę warzyw ( i opcjonalnie cienko pokrojonego w paski kurczaka), gotujemy. W tym czasie kroimy grzyby na cienkie paski – wielkości zapałek. Dodajemy grzyby wraz z wodą, w której się namaczały do garnka. Gdy warzywa zmiękną (uważać by nie rozgotować), dodajemy makaron wyłączamy kuchenkę, zakrywamy pokrywką, zostawiamy na 5 minut. Siekamy koperek, mieszamy z pędami bambusa. Zupę doprawiamy sosem sojowym i pieprzem według uznania. Podajemy posypaną bambusem i koperkiem.

Pikantny rosół

Pikantny rosół
(10 porcji)

1 kurczak
3 litry wody
2 cebule
4-6 marchewki ( w zależności od wielkości)
2-3 łodygi selera naciowego lub 1/2 selera
4-6 korzenie pietruszki
5cm dokładnie umytej skórki z cytryny
1/2 pora (chyba że mały to cały)
2-3 ząbki czosnku
6 goździków
2 papryczki chili (mogą być suszone)
1 łyżeczka kminku
1/2 łyżeczki tymianku
1/2 łyżeczki rozmarynu
Szczypta kurkumy lub szafranu
Sól
Ewentualnie: kość cielęca, wołowa lub wieprzowa (200g) + łyżeczka masła

Przygotować bardzo duży garnek. Porąbać kość na mniejsze kawałki. Kurczaka przepołowić, umyć. Marchew, pietruszkę, seler, por obrać i pokroić na mniejsze kawałki (około 5cm).Cebulę obrać z pierwszej, brudnej warstwy wbić w nią goździki. Posiekać chili.
Do nagrzanego garnka wrzucić masło, podsmażyć na nim kości. Zmniejszyć do minimum ogień, włożyć kurczaka, warzywa, zalać wodą, wsypać przyprawy (prócz soli). Rosół powinien się gotować 1,5-2 godziny pod przykryciem na malutkim ogniu – w ten sposób ograniczymy do minimum szumowiny. Po ugotowaniu, zestawiamy z ognia, odszumowujemy, solimy, pozwalamy by rosół wystygł w warzywami i kurczakiem w środku.
Rosół najlepiej podawać z kluskami lanymi (jajko wymieszać z dwiema łyżkami mąki i szczyptą soli) oraz ugotowanymi plastrami marchwi, przybrany posiekaną natką pietruszki.
Jeżeli z warzyw planujemy zrobić sałatkę jarzynową, nic nie stoi na przeszkodzie by do innych warzyw na początku dodać 2 ziemniaki!

Nadziewane pieczarki

Nadziewane pieczarki

10 dużych pieczarek
1 serek topiony
1 łyżeczka słodkiej suszonej papryki
1/2 pęczka szczypiorku
1/2 pęczka koperku
Sól, pieprz do smaku
4-5 łyżek bułki tartej

Delikatnie pozbawić pieczarki ogonków, w taki sposób, by odwrócony kapelusik grzyba stanowił miseczkę. Posiekać koperek, szczypiorek. Wymieszać z topionym serkiem, doprawić papryką, solą i pieprzem. Nadziewać pieczarki masą. Na małym talerzyku rozsypać bułkę tartą,. Pieczarki kłaść na bułce farszem do dołu, lekko docisnąć – tak by bułka przykleiła się do farszu. Piec w piekarniku 10- 20 minut w 180°C – aż bułka nabierze złocistego koloru. Podawać gorące.

Melon z szynką parmeńską

Melon z szynką parmeńską

Średni melon
Szynka parmeńska (prosciutto) -16 małych plasterków lub 8 dużych
Pieprz biały
Ewentualnie: parmezan

Melona kroimy na pół, połówki na ósemki ( jak pomidora ). Odkrawamy miąższ od skóry. Pieprzymy białym pieprzem – czarny jest zbyt ostry i może zabić smak melona i szynki. Zawijamy kawałki melona w plastry szynki. Podajemy na półmisku z cienkimi paskami parmezanu (nie z tartym , gdyż melon podobnie do arbuza zawiera dużo wody i tarty ser może nie wyglądać w tym przypadku estetycznie) – można je uzyskać za pomocą obieraczki do ziemniaków lub marchewki.

Łosoś marynowany

Łosoś marynowany

Składniki
Marynata
4 łyżki soli gruboziarnistej
3 łyżki cukru
Łyżeczka ziaren białego pieprzu, grubo zmielonego
2 świeże filety z łososia (ok. 1kg środka ze skórą)
2 pęczki kopru

Sos musztardowy
3 łyżki ziarnistej musztardy francuskiej
2 łyżeczki cukru
Łyżka octu winnego
4 łyżki oliwy z oliwek
Pieprz biały
1/2 pęczka kopru

Przygotować najlepiej szklane naczynie, wielkością dopasowane do rozmiarów filetów. Rybę oskrobać z łusek, umyć w zimnej wodzie. Zmielić pieprz, wymieszać z solą i cukrem. Połową mieszanki posypać z obu stron jeden filet. Ułożyć go, skórą do dołu w przygotowanym naczyniu. Następnie posiekać koperek, 2/3 zużyć do posypania filetu. Drugi filet również posypać mieszanką przypraw i ułożyć na pierwszym skórą do góry. W ten sposób filety stykają się mięsem, rozdzielone jedynie koperkiem. Posypać resztą kopru skórę górnego fileta. Przykryć folią i docisnąć – można użyć słoika z wodą lub karton mleka. Trzymać w lodówce około dwóch dni, przy czym dwa razy dziennie obracać filety w formie (tj. nie rozdzielając, zamieniamy miejscami góra-dół, i polewamy powstałą marynatą).
Po dwóch dobach, wyciągamy filety i bardzo cienko kroimy, skraplamy sosem i dekorujemy cząstkami cytryny.

Sos: Musztardę wymieszać z cukrem, octem i oliwą, dodać przyprawy i koperek. Jeżeli sos jest zbyt intensywny można dodać śmietanki. Dodając śmietanki do połowy sosu, możemy przygotować dwa i udekorować nimi łososia w kratkę!

Gruszki serowe



2 twarde gruszki (dla 4 osób)
Małe opakowanie sera lazur (lub innego pleśniowego)
Garść pistacji (ewentualnie orzechów włoskich)
20ml śmietanki lub mleka
˝ cytryny

W małej miseczce rozetrzyj ser z śmietanką lub mlekiem, tak aby ser nabrał konsystencji kremu. Pistacje obierz i posiekaj. Umyte gruszki, przekrój na pół, wydrąż pestki i nieco miąższu, tworząc gruszkowe miseczki. Wysmaruj gruszki sokiem z cytryny,  by nie ściemniały. Napełnij gruszki serowym kremem i posyp pistacjami – można podawać w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzane.

Nachos



Nachos - przepis podstawowy

300g mąki pszennej
300g mąki kukurydzianej
270-300 ml ciepłej wody
1 łyżka oliwy
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżeczki słodkiej papryki
˝ łyżeczki kminku mielonego

Oba rodzaje mąki mieszamy, dodajemy sól, proszek do pieczenia, przyprawy i ponownie mieszamy bardzo dokładnie. Powoli dodajemy wody, cały czas wyrabiając ciasto. Uwaga ciasto nie będzie szybko idealne, trzeba je wyrabiać 10-15 minut, aż nabierze jednolitej, twardej ale sprężystej konsystencji (takiej jak ciasto na pierogi). Dzielimy ciasto na 12 części, robimy z nich kulki, następie rozwałkowujemy je na okręgi – aby tortille wyszły idealnie okrągłe, ja wycinam je pokrywką do garnka! Uzyskane w ten sposób placki, kładziemy na rozgrzanej teflonowej patelni (bez tłuszczu!!!). Odwracamy placek, gdy pojawią się pęcherze powietrza, z drugiej strony smażymy znacznie krócej – około minuty.

Otrzymane tortille kroimy na 8-12 części (trójkątów), smarujemy przygotowanym sosem i kładziemy na papier dopieczenia. Pieczemy 6 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C, po 6 minutach odwracamy, smarujemy drugą stronę i ponownie pieczemy 6 minut, aż nabiorą ładnego koloru. Wyciągamy z piekarnika i odstawiamy na 10 minut.


Nachos – sposób podania

1 duża paczka nachos o naturalnym smaku
25g sera gouda
25g sera mimolette (pomarańczowy ser typu Edam)
1 zielona papryczka chili
1 łyżeczka suszonej słodkiej papryki
20g czarnych oliwek
Szczypiorek
Ewentualnie: awokado + cytryna, twardy pomidor


Sery zetrzeć na tarce o małych oczkach. Szczypiorek i chili posiekać. Oliwki pokroić w poprzek, na tak zwane kółeczka. ˝ awokado pokroić w drobną kostkę i skropić cytryną. Pomidor pokroić na ósemki, wywalić miąższ, pokroić w drobną kostkę.
Układać warstwami nachos, ser, dodatki, posypać papryką, nachos, ser, dodatki, papryka – zapiekać w żaroodpornym naczyniu w piekarniku ( 200°C) aż ser się rozpuści lub wstawić na 5 minut do mikrofalówki na najwyższą moc.

Marynowane oliwki

Marynowane oliwki

250g oliwek (najlepiej czarnych)
1 gałązka świeżego oregano – można zastąpić ˝ łyżeczki suszonego oregano
1 gałązka świeżego tymianku – można zastąpić ˝ łyżeczki suszonego tymianku
˝  łyżeczki suszonego rozmarynu
1 liść laurowy
˝ łyżeczki nasion kopru włoskiego
˝  łyżeczki świeżo zmielonego kminku
˝ świeżej papryczki chili (bez pestek)
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy


Posiekać chili, oregano, tymianek. Sprasować czosnek – można rozetrzeć go nożem. Skruszyć liść laurowy w moździerzu, w którym również możemy rozetrzeć kminek i nasiona kopru włoskiego (jeśli nie mamy młynka do przypraw). Wymieszać wszystkie przyprawy, obtoczyć w nich oliwki, zalać oliwą. Odstawić na kilka godzin by się marynowały, najlepiej na 12-20 godzin do lodówki, z której wyjąć na godzinę przed podaniem.

Faszerowane jajka

Faszerowane jajka

6 jajek
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
1/2 pęczka koperku
1/2 pęczka szczypiorku
1 łyżeczka kaparów
2 łyżki majonezu
2 łyżki masła
Sól, pieprz do smaku
Ewentualnie: krewetki

Jajka ugotować na twardo, przeciąć na pół wzdłuż, wydrążyć nie uszkadzając skorupki. Jajka utrzeć z tuńczykiem. Koperek, szczypiorek i kapary posiekać, dodać do jajek. Doprawić majonezem solą i pieprzem. Przygotowanym farszem wypełnić skorupki. Na patelni roztopić masło, smażyć na nim jajka odwrócone farszem do dołu. Podawać udekorowane koperkiem i ewentualnie krewetkami na ciepło lub zimno.

Tosty


Idealne na początek dnia, jako przystawki, a także na kolację! Przepisów na tosty jest praktycznie tyle, ilu właścicieli opiekaczy – UWAGA! Pisząc opiekacz mam na myśli maszynkę, jak na zdjęciu obok nie toster na kromki chleba! Aby przygotować idealne tosty będzie nam potrzeby, przede wszystkim chleb tostowy – najlepiej taki z terminem ważności około tygodnia, oznacza to, iż nie posiada konserwantów, może sprzedają taki gdzieś koło was w pobliskiej piekarni?

Udawane ślimaki - śliwki w boczku



Udawane ślimaki czyli śliwki w boczku

Paczka cienko pokrojonego boczku wędzonego
Paczka orzechów włoskich
Paczka suszonych śliwek kalifornijskich
Słodka czerwona papryka w proszku
Wykałaczki

Na blacie lub dużej desce rozkładamy plastry boczku, jeśli są długie, kroimy je na pół. Obsypujemy słodką papryką. Odliczamy tyle śliwek, ile mamy boczku, nadziewamy je połówkami orzecha włoskiego. Śliwkę owijamy boczkiem i przekłuwamy wykałaczką.
Przygotowane „ślimaki” pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200°C 10-15 minut, aż boczek zrumieni się na złoto-brązowy kolor.

Placuszki greckie


Greckie placuszki

1kg ziemniaków
200g sera feta
6 dymek - lub 1 średnia cebula
Pęczek posiekanego koperku
2 jajka
Sok z 1 cytryny
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka suszonej słodkiej papryki
1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu
4 łyżki mąki
6 łyżek oliwy

Umyć i ugotować w mundurkach ziemniaki. Przestudzić, obrać i sprasować lub ugnieść, na jednolitą masę w dużej misce lub garnku. Fetę pokruszyć na drobne kawałeczki, cebulki, czosnek i koperek drobniutko posiekać. Rozbełtać jajka – to jest wymieszać widelcem żółtka z białkiem. Wycisnąć sok z cytryny, polać nim ziemniaki – dokładnie wymieszać. Dodać pozostałe składniki i ponownie dokładnie wymieszać. Masę chowamy na około godzinę do lodówki. Po wyjęciu robimy z masy nieduże kulki (około 5cm), lekko rozpłaszczamy je nadając im formę mini-kotletów, obtaczamy w mące. Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oliwy, smażymy placuszki – z obu stron, aż się zrumienią na złoto. Z patelni wykładamy na talerz z papierowym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar tłuszczu. Podajemy ciepłe lub w temperaturze pokojowej.

piątek, 14 stycznia 2011

Niezbędnik kuchenny - czyli co każdy w kuchi mieć powinien

Ostatnio moja znajoma przeprowadzała się, do swojego pierwszego, prywatnego mieszkania. Wcześniej, wynajmując, nie wyposażała kuchni, teraz będąc dumna posiadaczką własnych czterech kątów, zapytała co powinna kupić.
W ten oto sposób powstał mój niezbędnik kuchenny - podkreślam, iż jest mój, ponieważ każdy z nas ma inne preferencje.
Lista w miarę tworzenia, została podzielona na rzeczy podstawowe (czyli te bez których nie wyobrażam sobie codziennego funkcjonowania w kuchni), dodatkowe (choć można sobie bez nich poradzić, to znacznie ułatwiają i przyśpieszają tworzenie potraw) oraz luksusowe (nie zawsze drogie, często zupełnie zbędne, jednak dają wiele radości pasjonatom). Oczywiście dóbr luksusowych, które nie są nam potrzebne lub na które nas nie stać, jest mnóstwo, więc w tym punkcie po prostu zamieściłam to, co sama posiadam lub posiadać bym chciała.  

Ponad to, lista ta nie zawiera naczyń do serwowania dań - tj. talerzy, pater, sztućców itd - gdyż uznaję to, za zupełnie osobny temat.
Kupując sprzęt do kuchni, nie zawsze musi być on wybitnej jakości, jednak zawsze sprawdzam, czy można daną rzecz myć w zmywarce, nawet jeśli takowej nie posiadacie, może będziecie posiadać w przyszłości - po co wyposażać kuchnię dwukrotnie?


Rzeczy podstawowe:
  • Nóż - minimum to dla mnie 3 sztuki: duży (ciężki, płaski do krojenia i siekania, nawet miażdżenia), średni (długości stołowego, do kroje mniejszych rzeczy, obierania, smarowania), z ząbkami (do chleba, pomidorów)
  • Deska - duża drewniana, średnia i mała plastikowa.
  • Patelnia - duża do mięsa, mała do sosów, jajecznicy.
  • Garnek - optymalnie 3 wielki (rosół, impreza) średni (zupa, makaron), mały (sosy, podgrzewanie 1 porcji).
  • Obieraczka do warzyw - wiem, że można nożem, ale ja po prostu nie umiem!
  • Otwieracz do puszek/ konserw + korkociąg - ze względów oczywistych i towarzyskich.
  • Tarka - najlepiej metalowa, wielostronna, z gumową podstawą.
  • Zestaw plastikowych łyżek i łopatek - wiem drewniane są bardziej eko, ale nie nadają się do zmywarki!
  • Szczypce - do odcedzania makaronu, dzielenia na porcje, do przekładania rzeczy na patelni/grillu, najlepiej plastikowe.
  • Duże, metalowe sitko - do odcedzania, przesiewania, jak trzeba można użyć do gotowania na parze (plastik się stopi).
  • Łapki do trzymania gorących rzeczy - mogą być nawet materiałowe małe, grube szmatki.
  • Pojemnik z miarką - najlepiej by miarka miała ml oraz g na mąkę i cukier.
  • Pojemnik na sól i młynek do pieprzu - nie mylić z solniczką i pieprzniczką. Pojemnik powinien być szczelny, najlepiej z uchylnym wieczkiem, by łatwo było sięgać po sól.
  • Tłuczek - ciężki, dwustronny.
  • Wałek - ciężki, polecam te z marmuru lub napełniane wodą.
  • Pudełko na przyprawy i inne produkty suche - może być nawet po lodach, jeśli ma odpowiednią szerokość.
  • Tortownica - jeśli ma wystarczającą średnicę (...cm), może zastąpić wszystkie inne blachy oraz naczynia żaroodporne.
  • Metalowa miska + łyżki do sałaty - miski oczywiście będziemy używać nie tylko do sałaty, ale również do wyrabiania ciast,blanszowania,mieszania itd.
  • Plastikowe pojemniki w różnych rozmiarach - zestaw takich pojemników można już kupić za kilkanaście złotych, niezastąpione przy utrzymywaniu porządku w lodówce, przewożeniu żywności, zamrażaniu.
  • Mikser/Blender - nie lusi być markowy, w hipermarketach już od 40zł można kupić.
  • Nożyczki.
  • Fartuch, ścierki.

Rzeczy dodatkowe
  • Łopatka do sera.
  • Waga - elektroniczna, czy mechaniczna - obojętnie byleby można zerować licznik - nie trzeba siedzieć z kalkulatorem dodając wagę kolejnych produktów.
  • Naczynia żaroodporne - często potrawy z nich są smaczniejsze, a obecne wzornictwo sprawia, że nie musimy przekładać na półmiski.
  • Kukułcze jajo - nie tylko ułatwia otrzymanie idealnego miękkiego jajka, ale oszczędza energię, zwykle zbyt długo gotujemy jajka by były "na twardo".
  • Rozeta do gotowania na parze - regulowana, pasuje do różnej wielkości garnków, niestety zazwyczaj metalowa, nie nadaje się do teflonu. Jak ktoś widział silikonową, proszę o informację! Wiem, że najlepsze są koszyki bambusowe, ale nie można ich myć w zmywarce :/
  • Trzepaczka - oczywiście zazwyczaj, gdy mamy coś ubić korzystamy z miksera, jednak trzepaczka jest niezastąpiona jeśli mamy napowietrzyć mąkę lub mieszać sos beszamelowy.
  • Praska do ziemniaków - ukochany gadżet lubiących puree.
  • Lejek.
  • Wyciskacz czosnku - lepiej czosnek siekać, ale nie zawsze się chce, albo ma się czas.
  • Pojemnik do przechowywania czosnku - naprawdę przedłuża żywotność czosnku.
  • Blacha z rusztem - większość z nas lubi pieczonego kurczaka z chrupiącą skórką, wtedy ruszt bardzo ułatwia sprawę.
  • Przykrywka do smażenia - dla tych, którzy nie wiedzą wygląda to jak płaskie sitko z rączką.
  • Silikonowa mata - zastępuje papier do pieczenia i nie tylko.
  • Minutnik.
  • Chlebak ceramiczny - z moich obserwacji, pieczywo dłużej utrzymuje w nim świeżość, poza tym łatwiej go myć.
  • Podstawka pod gorące naczynia.
  • Pędzel silikonowy- przydatny, a łatwiej się myje niż tradycyjny.
  • Patelnia grillowa / grill - szczególnie dla osób promujących zdrową dietę.
  • Plastikowe spinacze do woreczków.
  • Spoon rest - czyli podkładka pod brudną łyżkę, widelec lub cokolwiek czym mieszamy.
  • Pipeta - jeśli często pieczemy, szczególnie mięsa.
  • Termometr - przydatne dla osób, które często nie są pewne czy powinny już wyjąć potrawę z piekarnika.
  • Dodatkowe wyposażenie kuchenne - bateria z wyciąganą wlewką, dobre oświetlenie nad blatem, reling.
  • Łyżka do lodów.
  • Nóż do pizzy.
Rzeczy luksusowe
  • Silikonowe foremki do muffinek
  • Fondue
  • Tajine
  • Maszynka do robienia makaronu - w tym pierożków
  • Mini palnik gazowy
  • Brytfanna do pieczenia ryb
  • Suszarka do sałaty.
  • Elektryczna ostrzałka do noży.